دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1401 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 120-101 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

فراهانی فرهاد، رجبی آزیتا، اقبالی ناصر. تحلیل عوامل موثر در دستیابی به اصول پدافند غیرعامل در طرح های بازآفرینی با استفاده از تئوری زمینه ای (مطالعه موردی: شهر قرچک). مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی 1401; 3 (1) :120-101

URL: http://gsma.lu.ac.ir/article-1-233-fa.html


1- دانشجوی دکتری گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
2- دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران. ، azitarajabi@yahoo.com
3- دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران.
چکیده:   (1152 مشاهده)
بازآفرینی شهری از نگاه پدافند غیر عامل به معنای کاهش آسیب­پذیری ساختمان­ها، تاسیسات، تجهیزات و شریان­های شهری و منطقه­ای از طریق مدیریت مخاطرات طبیعی و بسیج اجتماعی (مشارکت مردمی) در کاهش آسیب‌های مربوط به بافت‌های ناکارآمد، می­باشد. در این راستا هدف پژوهش حاضر تحلیل عوامل موثر در دستیابی به اصول پدافند غیرعامل در طرح­های بازآفرینی شهر قرچک با استفاده از تئوری زمینه­ای می­باشد. پژوهش حاضر از نظر هدف، جزء پژوهش­های بنیادی و دارای ماهیتی توصیفی، همچنین از نظر روش، در گروه پژوهش­های کیفی قرار می­گیرد. حجم نمونه برای مصاحبه از خبرگان در چارچوب اشباع نظری نهایی با استفاده از نمونه‌گیری هدفمند، 18 نفر از افراد خبره (متخصصان، اساتید دانشگاه و مدیران شهری قرچک) انتخاب شد. جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات نیز از روش گراند تئوری استفاده شد. حاصل نتایج مصاحبه با افراد خبره جهت تحلیل عوامل موثر در دستیابی به اصول پدافند غیرعامل در طرح­های بازآفرینی در شهر قرچک با استفاده از تئوری زمینه­ای، شامل 6 کد محوری (شرایط علی، زمینه­ای، مداخله­گر، راهبرد­ها، پیامد­ها و موانع) است. شرایط علی از 5 مقوله و 16 مفهوم، شرایط زمینه­ای از 4 مقوله و 15 مفهوم،  شرایط مداخله­گر از 5 مقوله و  13 مفوم، راهبرد­ها از 3 مقوله و 11 مفهوم، پیامد­ها از 5 مقوله و  14 مفهوم، و در نهایت  موانع از 7 مقوله و  17 مفهوم تشکیل شده است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/9/26 | پذیرش: 1400/10/18

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق