دوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1401 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 121-101 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

محمدی مهر صحرا، بیژنی مسعود. تحلیل روانشناسی زیست محیطی رفتار زیباشناسی روستاییان استان کرمانشاه: کاربرد هرم نیازهای مازلو. مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی. 1401; 3 (2) :121-101

URL: http://gsma.lu.ac.ir/article-1-220-fa.html


1- کارشناسی ارشد گروه ترویج و آموزش کشاورزی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- دانشیار گروه ترویج و آموزش کشاورزی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، mbijani@modares.ac.ir
چکیده:   (580 مشاهده)
هدف این پژوهش، تحلیل رفتار زیبایی‌شناسی روستاییان از دیدگاه روانشناسی زیست­ محیطی با استفاده از هرم نیازهای مازلو بود. روش تحقیق از نوع توصیفی ـ تحلیلی بود که استفاده از یک پیمایش انجام گرفت. جامعه‏ آماری شامل روستاییان استان کرمانشاه بود که ۳۸۵ نفر از آنها با روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای با انتساب متناسب، انتخاب شدند. ابزار پژوهش، پرسشنامه‌ای‏ بود که روایی آن توسط پانلی از متخصصان ترویج و آموزش کشاورزی مورد تأیید قرار گرفت. پایایی آن با انجام یک پیش آزمون و با استفاده از ضریب آلفای کرونباخ (82/71 0/0) محاسبه شدکه نشان‌دهنده پایایی قابل قبول ابزار تحقیق است. یافتهها نشان داد که بیشتر پاسخگویان در سطح چهارم (نیاز به احترام) قرار داشتند. آزمون تحلیل واریانس یک‌طرفه و آزمون تعقیبی مقایسات زوجی LSD نشان داد که بین روستاییان با سطوح نیازهای "فیزیولوژیکی"، "ایمنی"، "اجتماعی"، "احترام" و "زیباپسندی" از نظر رفتارهای زیبایی‌شناسی زیست‌محیطی تفاوت معنی‌داری وجود دارد؛ به این ترتیب که افراد با "نیازهای فیزیولوژیکی ـ ایمنی" رفتار زیباپسندی پایین، "نیازهای اجتماعی" رفتار متوسط و افراد با "نیازهای احترام ـ زیباپسندی" رفتار زیبایی‌شناسی سطح بالاتری را از خود بروز می‌دهند و این با فلسفه هرم نیازهای مازلو مطابقت دارد. با توجه به نتایج به‌دست آمده جهت بهبود رفتار زیبایی‌شناسی زیست‌محیطی روستاییان، پیشنهادهایی ارائه گردید.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/10/28 | پذیرش: 1400/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق