دوره 3، شماره 1 - ( بهار 1401 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 60-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ساسانپور فرزانه، حیدری نیا سعید، شماعی علی، فصیحی حبیب اله. مفاهیم و بنیان‌های جدید فضای شهری هیبریدی در عصر اطلاعات (مورد مطالعه: کلان‌شهر تهران). مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی. 1401; 3 (1) :60-41

URL: http://gsma.lu.ac.ir/article-1-226-fa.html


1- دانشیار گروه جغرافیای انسانی،دانشکده علوم جغرافیایی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران ، sasanpour@khu.ac.ir
2- دانشجوی دکتری گروه جغرافیای انسانی،دانشکده علوم جغرافیایی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
3- دانشیار گروه جغرافیای انسانی،دانشکده علوم جغرافیایی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
چکیده:   (1056 مشاهده)
امروزه در حوزه شهر و شهرنشینی پارادایم جامعه اطلاعاتی بعنوان پارادایم نوین و مسلط مورد تأکید است و ماهیت خود را از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی اعمال می­کند و شهر امروز را با دو ویژگی جدایی‌ناپذیر فیزیکی و مجازی برحسب جامعه اطلاعاتی تعریف نموده است. هدف از پژوهش حاضر در وهله اول ایجاد بینشی منطقی از دانش و چیستی عصر اطلاعات و تأثیرات احتمالی آن بر شهرها است و در وهله دوم بررسی وضعیت شهر تهران ازنظر شاخص­های هیبریدی شدن است. روش تحقیق حاضر توصیفی و تحلیلی است؛ در این راستا ضمن تحلیل ماهیت عصر اطلاعات با استفاده از مطالعات کتابخانه‌ای، این ماهیت از طریق روش میدانی  (ارائه پرسشنامه به شهردار­های مناطق 22 کانه) و تحلیل محتوای چهار مورد از طرح‌های بالادست شهر تهران به آزمون گذاشته‌شده است. نتایج مطالعات کتابخانه­ای حاکی از این است که شهرها ازنظر محتوایی و فیزیکی در بخش‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، کالبدی و مدیریتی دچار تحول و تغییرات بنیادی خواهند شد و فضای شهر به‌سوی هیبریدی شدن پیش خواهد رفت. نتایج مطالعات میدانی نشان می­دهد که محتوای هیچ‌کدام از طرح‌های مرتبط باکلان شهر تهران متناسب با مولفه های عصر اطلاعات تدوین‌نشده‌اند؛ همچنین از نگاه شهرداری­ها، مناطق 3، 1 و 22 ازنظر برخورداری از مولفه های عصر اطلاعات در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند.
واژه‌های کلیدی: هیبریدی، عصر اطلاعات، شهر، فضا، ICT، تهران
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/11 | پذیرش: 1400/10/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق