دوره 3، شماره 1 - ( 2-1401 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 220-201 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

جوان آیت، اسماعیلی رقیه. نقش اعتبارات بانک کشاورزی در پایداری کسب و کارهای خرد (مورد مطالعه: بخش شاندرمن، شهرستان ماسال). مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی. 1401; 3 (1) :220-201

URL: http://gsma.lu.ac.ir/article-1-290-fa.html


1- کارشناسی ارشد حسابداری، بخش اعتبارات شعبه شاندرمن، بانک کشاورزی، شاندرمن، ایران.
2- کارشناسی ارشد حسابداری، بخش ریاست شعبه شاندرمن، بانک کشاورزی، شاندرمن، ایران.
چکیده:   (332 مشاهده)
امروزه توسعه کسب و کار­های خرد، مهمترین راهکار توسعه اقتصاد روستایی در کشور­های جهان سوم محسوب می­شود. یکی از ملزومات اساسی برای ایجاد هر کسب و کار، به ویژه کسب و کار­های خرد، تامین اعتبارات است. بانک کشاورزی در سال­های اخیر توانسته از طریق ارائه اعتبارات خرد با بهره کم نقش بسزایی در پایداری کسب و کار­های خرد در مناطق داشته باشد. از این رو پژوهش حاضر به بررسی نقش اعتبارات بانک کشاورزی در پایداری کسب و کار­های خرد در منطقه شاندرمن می­پردازد. مطالعه حاضر از نظر ماهیت از نوع پژوهش­های کمی، از نظر هدف در زمره تحقیقات کاربردی و از جهت روش توصیفی و تحلیلی است. قابل ذکر است به منظور تجزیه و تحلیل اطلاعات از نرم افزار SPSS و مدل­های FARAS، FBMW استفاده شد. نتایج نشان داد  بیشترین کسب و کار­های ایجاد شده در منطقه شاندرمن در بخش کشاورزی است، و میزان استفاده­کنندگان از اعتبارات بانک کشاورزی در ایجاد کسب و کار­ها درصد بالایی را به خود اختصاص داده است. در ادامه نیز نتایج نشان داد بین اعتبارات بانک کشاورزی و پایداری کسب و کار­های خرد ارتباط معنی­دار وجود دارد و همچنین بر طبق مدل FASAR، مولفه اشتغال­زایی بیشترین میزان تاثیرپذیری را از اعتبارات بانک کشاورزی به خود اختصاص داده است، و طبق مدل FBMW ، در مولفه اشتغال­زایی، شاخص­های کمک در ایجاد خوداشتغالی و افزایش سرمایه­گذاری(خرید تجهیزات و امکانات از قبیل ماشین آلات و ..)، در مولفه توانمندسازی نیز، شاخص­های الزام به بیمه کارکنان جهت تامین آتیه آینده، کاهش وابستگی اقتصادی به دیگران و افزایش امنیت شغلی،  در مولفه رشد اقتصادی نیز، شاخص­های افزایش تولید در بخش کشاورزی و تولیدی ، تنوع در محصولات کشاورزی و تولیدی ، در مولفه تناسب با محیط زیست، شاخص رونق گردشگری طبیعی و حفظ بافت­های تاریخی و گردشگری، جلوگیری از آلودگی منابع آب (کیفیت آب)،  در مولفه مدیریتی نیز، شاخص­های مدیریت مشارکتی در کسب و کار و شاخص مدیریت دانش و اطلاعات در کسب و کار، بیشترین و کمترین میزان تاثیرپذیری را از اعتبارات بانک کشاورزی به خود اختصاص دادند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/11/9 | پذیرش: 1401/2/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق