آماده انتشار                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML Print


1- دانشیار آب و هواشناسی گروه جغرافیا، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران ، masoompour@razi.ac.ir
2- کارشناس ارشد آب و هواشناسی گروه جغرافیا، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران
3- استادیار گروه، پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، تهران، ایران.
چکیده:   (55 مشاهده)
خشکسالی به‌عنوان مخاطره­ای اقلیمی، تأثیر بسزایی بر محیط‌زیست و به تبع آن انسان و سایر موجودات زنده دارد. ازاین‌رو پایش و پیش­بینی این پدیده امری لازم و ضروری می‌باشد. در این پژوهش با هدف بررسی و ارزیابی پیش­بینی خشکسالی در نیمه غربی کشور از شاخص خشکسالی استاندارد شدۀ چند متغیره (MSDI) و روش­های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده شده است. جهت پیش‌بینی مقادیر این شاخص در محدوده مطالعاتی، از داده­های ماهانه بارش و رطوبت خاک پایگاه داده  MERRA طی دوره 36 ساله (1980-2016) به‌عنوان ورودی و مقادیر محاسبه شده MSDI بعنوان خروجی  بهره برده شد.  نتایج تحلیل خشکسالی ماهانه براساس این داده­ها نشان داد که شدیدترین خشکسالی در منطقه مورد مطالعه حد فاصل ماه­های مارس تا اکتبر به وقوع پیوسته و کانون اصلی وقوع این پدیده، استان­های لرستان و خصوصاً ایلام و کرمانشاه می­باشند. این نتایج با بررسی نقشه­های فصلی و سالانه نیز مطابقت دارد. طبق طبقه­بندی شاخص MSDI، خشکسالی شدید در منطقه مورد مطالعه ثبت نشده است و خشکسالی­ها در طبقه متوسط قرار داشتند. نتایج حاصل از مدل‌سازی شبکه­های عصبی مصنوعی نیز نشان داد که استفاده از شبکه­های عصبی مصنوعی به‌طور کلی از توانایی شبیه­سازی مناسبی برخوردار می­باشند. از بین الگوریتم­های استفاده‌شده جهت بهینه­سازی شبکۀ عصبی مصنوعی، الگوریتم ژنتیک، بهترین عملکرد را نسبت به سایر روش‌ها در پیش­بینی خشکسالی‌ها دارا می­باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/2/3 | پذیرش: 1401/5/5

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق