دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1401 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

عینالی جمشید، آذرخش سکینه. پیوندهای روستا- شهری و نقش آن در توسعه اقتصاد روستایی با تاکید بر گردشگری (مطالعه موردی: دهستان حصار ولیعصر شهرستان آوج). مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی. 1401; 3 (4)

URL: http://gsma.lu.ac.ir/article-1-378-fa.html


1- دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه زنجان، زنجان، ایران ، einalia@znu.ac.ir
2- دانش آموخته گروه جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه زنجان، زنجان، ایران
چکیده:   (545 مشاهده)
هدف تحقیق بررسی نقش پیوندهای روستا- شهری و تاثیرگذاری آن در اقتصاد روستایی از طریق توسعه گردشگری در دهستان حصار ولیعصر (شهرستان آوج- استان قزوین) است. نوع تحقیق کاربردی و روش آن توصیفی-تحلیلی مبتنی بر تحلیل داده­های آماری رسمی و داده­های پرسشنامه­ای است. جامعه آماری پژوهش را سرپرستان خانوار ساکن در روستاهای دارای خانه­های دوم گردشگری تشکیل داده­اند که براساس داده­های سرشماری نفوس و مسکن (1395) بالغ بر 1163 مورد بود که با استفاده از فرمول کوکران 285 مورد به عنوان نمونه انتخاب شده است. برای تجزیه و تحلیل داده­های پرسشنامه­ای از آزمون­های t  تک نمونه­ای و t دو نمونه­ای استفاده شده است. نتایج تحلیل داده­های آماری رسمی نشان داد که جمعیت روستاهای نمونه تا سال 1385 روند کاهشی و بعد از آن در دوره 1390 و 1395 روند افزایشی محسوسی را نشان می­دهد که نتیجه آن را می­توان در تعداد واحدهای مسکونی در روستاهای نمونه مشاهده کرد. نتایج تحلیل داده­های پرسشنامه­ای نشان داد که پیوندهای روستا- شهری از طریق بهبود ارتباطات و فناوری­های ارتباطی، توسعه زیرساخت­های عمومی و افزایش سرمایه­گذاری در روستا به ترتیب با مقدار میانگین 36/4، 17/4 و 07/4 بیشترین تاثیر را در توسعه اقتصاد روستایی در اثر گردشگری برجا گذاشته است. نتایج حاصل از بررسی دو گروه روستاهای (واقع بر روی محور اصلی ارتباطی جاده­ای و دارای فاصله از راه اصلی) در محدوده دهستان نشان داد که دو شاخص "جذب طبقه و گروه­های خلاق" و "زیرساخت­های عمومی گردشگری" تفاوت معناداری در بین دو گروه مورد مطالعه وجود دارد. 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/10/2 | پذیرش: 1401/9/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق