دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1401 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

خسروی یگانه صمد، کرم پور مصطفی، نصیری بهروز. ارزیابی خشکسالی پوشش گیاهی استان کرمانشاه با استفاده از تصاویر مادون قرمز. مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی. 1401; 3 (4)

URL: http://gsma.lu.ac.ir/article-1-384-fa.html


1- دانشجوی دکتری،گروه جغرافیا،دانشکده ادبیات و علوم انسانی،دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران
2- استادیار گروه جغرافیا،دانشکده ادبیات و علوم انسانی،دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران ، karampoor.m@lu.ac.ir
3- دانشیار گروه جغرافیا،دانشکده ادبیات و علوم انسانی،دانشگاه لرستان، خرم آباد، ایران
چکیده:   (617 مشاهده)
امروزه در زمینه مطالعه و توضیحات سیستم یکپارچه مبتنی بر کاربرد ماهواره ها برای نظارت و پیش بینی شرایط محیطی زمین در بلند مدت و کوتاه مدت و فعالیت های اقتصادی وابسته به آب و هوا ماهواره های مختلفی کار گرفته شده اند. این سیستم ها بر اساس روش سنجش از دور یا مشاهدات ماهواره ای از زمین ، نظریه بیوفیزیکی پاسخ گیاهان به شرایط اقلیمی ، مجموعه ای از الگوریتم های پردازش داده های ماهواره ای ، تفسیر ، توسعه محصول ، اعتبار سنجی ، کالیبراسیون و کاربردها را شامل می شود. مشاهدات جدید ماهواره ای عمدتا توسط تصاویر پیشرفته مادون قرمز که بسیار کارآمد هستند ، نشان داده می شوند. در این رابطه، استفاده از روش های سنجش از دور ، جهت پایش و بررسی اثرات بارش دریافتی بر پوشش گیاهی ، به عنوان یکی از کارآمدترین روش ها شناخته شده است.  به منظور آشکار سازی تاثیر بارش بر پوشش گیاهی ، جهت محاسبه میانگین ماهانه (SPI) داده های بارش 13 ایستگاه هواشناسی سینوپتیک مورد استفاده قرار گرفت. سپس با استفاده از تصاویر مادون قرمز  به صورت میانگین هفتگی2021-2013  (اول آوریل تا پایان ژولای) ، به بررسی وضعیت پوشش گیاهی پرداخته شد. میزان همبستگی (SPI)  با شاخص هایNDVI ،TCI ،VCI وVHI  به ترتیب0025,0،0027,0،069,0،050,0 می باشد. شاخص (VCI) همبستگی بیشتری با (SPI)  دارد که می تواند به عنوان یک روش ترکیبی از سنجش از دور و اطلاعات ایستگاه های هواشناسی  (SPI) برای بررسی شرایط پوشش گیاهی در استان کرمانشاه مناسب باشد. پوشش گیاهی همه ساله با درجات مختلفی از خشکسالی رو به رو بوده است. شدیدترین خشکسالی پوشش گیاهی در 2015 در قسمت های مرکزی،جنوبی و شمال شرقی استان رخ داده است. در 2013 خشکسالی با شدت کمتری نیز رخ داده و در 2016 ،2018 ، 2019 و2020 پوشش گیاهی در شرایط مطلوب تری قرار داشته است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/10/2 | پذیرش: 1401/9/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق