دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1402 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

زارعی مهدی، مرادی حدیث، علوینیا سید حسن، علی آبادی کاظم. ارزیابی و پهنه بندی خطر وقوع زمین لغزش در حوزه آبخیز بیونیژ، استان کرمانشاه. مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی. 1402; 4 (1)

URL: http://gsma.lu.ac.ir/article-1-459-fa.html


1- استادیار مرکز پژوهشی علوم جغرافیایی و مطالعات اجتماعی- دانشگاه حکیم سبزواری ، M.zarei@hsu.ac.ir
2- دانش‌آموخته دکتری ژئومورفولوژی دانشکده جغرافیا و علوم محیطی- دانشگاه حکیم سبزواری
3- استادیار دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین - دانشگاه کاشان
4- مرکز پژوهشی علوم جغرافیایی و مطالعات اجتماعی- دانشگاه حکیم سبزواری
چکیده:   (171 مشاهده)
زمین لغزش به عنوان یکی از مخاطرات طبیعی عمده در مناطق کوهستانی محسوب می شود. شناسایی عوامل موثر در وقوع زمین لغزش­ در یک حوضه و پهنه­بندی خطر آن از ابزارهای اساسی جهت دستیابی به راهکارهای کنترل این پدیده و انتخاب مناسب­ترین و کاربردی­ترین گزینه مدیریتی می­باشد. تحقیق حاضر  به منظور ارزیابی عوامل موثر در وقوع زمین لغزش و پهنه­بندی آن با استفاده از مدل LIM هدفگذاری شده است. بدین منظور  پس از بدست آوردن وزن هر یک از نقشه­های عاملی و ستون وزن هر یک از واحد ها ( شامل: طبقات ارتفاعی، شیب، جهت شیب، تراکم زهکشی، فاصله از رودخانه، فاصله از جاده، واحدهای سنگ شناسی ، فاصله از گسل، پوشش گیاهی، کاربری­اراضی، بارش سالانه و گروه های هیدرولوژیک خاک­ها) با استفاده از مدل LIM از جمع جبری 11 لایه عاملی، نقشه وزن نهایی و پهنه­بندی زمین­لغزش به دست آمد. بر اساس نتایج حدود 34 درصد منطقه در محدود خطر زیاد تا خیلی زیاد، حدود 41 درصد منطقه در محدوده پتانسیل کم تا خیلی کم خطر و مابقی منطقه در محدوده با پتانسیل متوسط وقوع زمین­لغزش واقع شده­اند. نتایج مقادیر بیشینه وزن نهایی متغیرهای مختلف نشان داد که متغییرهای شیب، فاصله از جاده، کاربری اراضی، پوشش گیاهی، ارتفاع، سنگ­شناسی، فاصله از رودخانه، بارندگی، گروه هیدرولوژیکی خاک، جهت شیب و فاصله از گسل به ترتیب بیشترین تا کمترین تأثیرگذاری بر وقوع زمین­لغزش­های منطقه را دارا می­باشند. به طور کلی نتایج تحقیق می­تواند اطلاعات مفیدی در اختیار برنامه­ریزان بخش­های مختلف اعم از کشاورزی، صنایع، محیط زیست و.... قرار دهد.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1402/4/31 | پذیرش: 1402/3/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق