دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1402 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

امدادی حامد، ثبوتی هومن، اصلانیان یاشار. شناسایی محرک های اقتصادی در بافت‌های ناکارآمد بخش مرکزی شهر زنجان. مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی. 1402; 4 (1)

URL: http://gsma.lu.ac.ir/article-1-462-fa.html


1- دانشجوی دکترا، معماری، واحد زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی، زنجان، ایران.
2- استادیار، معماری، واحد زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی، زنجان، ایران ، hoomansobouti@znu.ac.ir
3- استادیار، معماری، واحد زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی، زنجان، ایران
چکیده:   (111 مشاهده)
در دهه های اخیر توجه به بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری اهمیت زیادی پیدا کرده است.  چراکه پدیده فرسودگی بافت‌های شهری تأثیر مستقیمی بر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی شهرها دارد. در همین راستا، تحقیق حاضر در پی شناسایی عوامل اقتصادی مؤثر در امر بازآفرینی است که به عنوان محرک های اقتصادی بتوانند فرایند بازآفرینی بافت های فرسوده را تسهیل بخشند. این تحقیق، یک تحقیق کاربردی، مبتنی بر مطالعات کتابخانه‌ای، مشاهده و برداشت میدانی بوده و به روش توصیفی- تحلیلی تهیه‌شده است. محدوده مطالعاتی بافت فرسوده و ناکارآمد بخش مرکزی شهر زنجان است که با مساحت 492 هکتار موردتوجه مدیران و مسئولین امر مرمت و بازآفرینی شهری قرارگرفته است. در فرایند تحقیق، 5 معیار «ارزش اقتصادی»، «سرمایه‌گذاری»، «فعالیت‌های اقتصادی درون بافت»، «برند سازی» و «تأمین منابع مالی لازم» با 12 مؤلفه به‌عنوان معیارهای اقتصادی مؤثر در تسهیل بازآفرینی بافت فرسوده و ناکارآمد شناسایی شدند. این معیارها ضمن تطبیق با شرایط محدوده موردمطالعه تحقیق، با استفاده از تکنیک دلفی فازی در دو مرحله موردبررسی قرار گرفتند که درنهایت، 5 معیار و 10 مؤلفه از میان 12 مؤلفه مذکور به‌عنوان معیارهای اقتصادی مؤثر در تسهیل بازآفرینی بافت فرسوده و ناکارآمد بخش مرکزی شهر زنجان تعیین و تأیید گردیدند. نتایج رتبه بندی معیارها به روش تحلیل سلسله‌مراتبی نشان می دهد رتبه نخست مربوط به معیار تأمین منابع مالی، رتبه دوم: فعالیت‌های اقتصادی درون بافت، رتبه سوم: سرمایه‌گذاری در منطقه، رتبه چهارم: برند سازی در منطقه و رتبه پنجم: ارزش اقتصادی منطقه می باشد. نتایج حاصل از این پژوهش که قابل‌تعمیم به بافت‌های ناکارآمد حاشیه‌ای شهر زنجان و بافت های مشابه در شهرهای اطراف نیز می‌باشد، می‌تواند گامی مهم در اجرای سیاست‌های بازآفرینی شهری و برنامه‌های تجدید حیات شهری باشد. اگرچه همه این امور مستلزم برنامه‌ریزی دقیق، جامع و واقع‌گرایانه است.
 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1402/4/31 | پذیرش: 1402/3/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق