XML Print


1- استادیار شهرسازی، گروه معماری، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه رازی، کرمانشاه، ایران،
2- کارشناس ارشد مهندسی معماری، گروه معماری، موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران ، jahani.bahar69@gmail.com
چکیده:   (25 مشاهده)
پارک­های شهری از جمله محیط­هایی هستند که به ­طور مستقیم بر کیفیت زیست شهروندان تأثیر می­گذارند. از همین­رو، ارتقای کیفیت این فضاها می­تواند زمینه­ساز جلب رضایت شهروندان و به تبع آن استفاده بیشتر آن­ها از این فضاهای شهری شود. برهمین­اساس، پژوهش حاضر به ارزیابی رضایت شهروندان از پارک کوهستان شهر کرمانشاه مبادرت نموده است. روش پژوهش حاضر توصیفی-تحلیلی و مبتنی بر مطالعات اسنادی و پیمایش میدانی است. شاخص­های کیفیت پارک­های شهری از منابع معتبر داخلی و خارجی استخراج شده و به کمک پرسشنامه از کاربران پارک کوهستان مورد پرسش قرار گرفته است. جامعه آماری شامل افرادی است که از پارک کوهستان استفاده کرده­اند و از میان آن­ها نمونه­ای به­صورت تصادفی انتخاب شده­اند. حجم نمونه 200 نفر است که بیش از 4 برابر تعداد شاخص­ها (47 شاخص) در نظر گرفته شده است. پس از تکمیل پرسشنامه­ها، داده­ها در نرم­افزار SPSS وارد شده و به کمک مدل تحلیل عاملی اکتشافی ارزیابی شده­اند. در ادامه، خروجی مدل تحلیل عاملی در نرم­افزارSmart PLS  وارد شده و بر مبنای تحلیل معادلات ساختاری، وزن عوامل مختلف کیفیت محیطی بر رضایت کاربران محاسبه شده است. مطابق یافته­ها، کیفیت پارک­ کوهستان شهر کرمانشاه متأثر از ده عامل شامل «ساختار فضایی»، «همه­شمولی»، «مبلمان»، «تنوع فعالیتی»، «آسایش روانی»، «زیرساخت­های خدماتی»، «تسهیلات رفاهی»، «اکوسیستم محیطی»، «عناصر هویتی» و «دسترس­پذیری» است که در این میان سه عامل «آسایش روانی»، «مبلمان» و «ساختار فضایی» بیشترین نقش­آفرینی را در رضایت شهروندان از این پارک داشته­اند. همچنین شاخص­هایی همچون ایمنی، امنیت، مبلمان و مزاحمت از سوی دیگر کاربران به­عنوان شاخص­های دارای اولویت ارتقابخشی پارک قرار دارند که در انتهای مقاله پیشنهاداتی مرتبط با آن­ها ارائه گردیده است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/7/1 | پذیرش: 1401/6/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه مطالعات جغرافیایی مناطق کوهستانی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق